Poznaj różnego rodzaju metody zarządzania w firmie produkcyjnej

Opracowywanie procesu produkcyjnego i innych mu towarzyszących jest procesem skomplikowanym. Warto skorzystać i wypróbować różnego rodzaju strategie i metody zarządzania, dzięki którym cała działalność firmy będzie płynna i przyniesie zysk. Poznaj kilka z nich!

Lean management

Toyota to przedsiębiorstwo, które chętnie wprowadza i testuje nowe sposoby zarządzania procesem produkcyjnym. Jedną z metod zarządzania, która powstała w japońskim gigancie branży motoryzacyjnej, jest Lean management. To rozszerzenie założeń określanych jako Lean manufacturing. Lean to angielskie słowo, które można przetłumaczyć jako „szczupły”. Zaletą metodyki szczupłego zarządzania są jasne zasady i narzędzia, które można dostosować do dowolnej firmy i profilu działalności. Dzięki nim można przede wszystkim ograniczyć

Kanban

Metoda zarządzania, która największy nacisk przykłada do ścisłej kontroli zapasów. Ma to wpływ na logistykę, magazynowanie, a także proces produkcyjny. Kanban zakłada postrzeganie firmy jako kompleksowy system, w którym ważny jest każdy element: zarządzanie techniką, ludźmi oraz sterowanie produkcji i organizacja pracy. Dzięki przyłożeniu dużej wagi do organizacji: przepływu informacji, planowania produkcji, wykorzystania zdolności pracowników, szybko można zauważyć różnicę w działalności firmy, ograniczyć straty oraz zmniejszyć zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową.

Reengineering

Istniejące procesy nie muszą już na zawsze wyglądać dokładnie tak samo. Każdy moment jest dobry, żeby ulepszać poszczególne jego elementy bądź usprawnić cały proces, lepiej dostosowując go do potrzeb klienta. Reengineering to metoda zarządzania, która przewiduje przeprojektowanie procesów w taki sposób, żeby uzyskać maksymalną efektywność oraz zadowolenie odbiorców. Ta strategia wymaga dogłębnej analizy każdego aspektu procesu produkcyjnego oraz próby wychodzenia poza schemat, dzięki któremu można znaleźć nowe, ciekawe rozwiązania.

Outsourcing

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wykorzystanie wyspecjalizowanych pracowników na zasadzie outsourcingu także jest jedną z metod zarządzania – i przynosi wymierne efekty! Dzięki doświadczeniu firmy zewnętrznej można znacząco usprawnić niektóre procesy i ulepszyć je. Outsourcing doskonale sprawdza się w sytuacji, w której pojawiają się duże, nowe wyzwania i projekty, na przykład konieczne jest przeprowadzenie rekrutacji nowych pracowników lub czasowo potrzebne jest zwiększenie kadry danego działu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl