Choć zarządzanie magazynem to wyzwanie niełatwe, to istnieje wiele sposobów na jego optymalizację. Co istotne, jest o co walczyć, ponieważ dobra organizacja magazynu korzystnie przekłada się na działanie całej firmy! Na co zwrócić uwagę w codziennej pracy i jakie kroki mogą poprawić osiągane w niej wyniki? Poznaj sześć sposobów na usprawnienie funkcjonowania magazynu!
1. Sporządź mapę i wyciśnij jak najwięcej z pojemności!
Podstawowym warunkiem efektywnego działania magazynu jest optymalne wykorzystanie jego układu i powierzchni. Wymaga to przede wszystkim przemyślanej i skutecznej organizacji przestrzeni. Jeśli szukasz sposobu na usprawnienie funkcjonowania magazynu, zacznij od przygotowania mapy. Uwzględnij w niej strefy (np. strefę odbioru towaru, komplementacji zamówień czy pakowania) i przygotuj oznaczenia do wyznaczonych miejsc składowania. Ponadto, zadbaj o pełne zagospodarowanie nie tylko powierzchni, ale i objętości magazynu.
2. Postaw na oznaczenia towarów
Kolejną kwestią, która może okazać się pomocna w usprawnieniu funkcjonowania magazynu, jest przygotowanie oznaczeń do towarów. Stworzenie etykiet z datami czy numerami partii pozwoli łatwiej odnaleźć poszczególne produkty. Jeśli chcesz, by cały proces był szybki i sprawny, postaw na jeden z datowników!
3. Usprawnienie funkcjonowania magazynu? Zadbaj o automatyzację pracy!
Automatyzacja może okazać się pomocna na wielu płaszczyznach – zarówno tych obejmujących prace ewidencyjne, jak i fizyczne. Co więcej, umożliwia odciążenie pracowników i lepsze zagospodarowanie ich pracy. Jeśli zastanawiasz się nad sposobem usprawnienia pracy magazynu, trafionym ruchem z pewnością okaże się inwestycja w rozmaite urządzenia – np. maszyny pakujące, takie jak urządzenia do zaklejania kartonów czy maszyny do bindowania.
4. Wykorzystaj cross-docking
Metodą na usprawnienie działania magazynu może stać się również technika cross-dockingu. Zgodnie z jej założeniami część towarów przekazuje się bezpośrednio ze strefy przyjmowania do strefy wysyłki. Ominięcie kroku wprowadzania ich na magazyn pozwala skrócić czas realizacji zamówień, zredukować przemieszczanie produktów i zaoszczędzić czas pracowników.
5. Wybierz schemat wydawania towaru
Ustrukturyzowanie wydawania towaru może stać się kolejnym sposobem na usprawnienie funkcjonowania magazynu. Wśród sprawdzonych schematów wymienia się np.:
– zasadę FIFO (First In First Out), czyli założenie, że partie towaru, które zostały pierwsze wprowadzone na magazyn, jako pierwsze go opuszczają,
– wydawanie towaru według numerów seryjnych,
– wydawanie towaru według daty ważności.
6. Nie zapomnij o monitorowaniu wskaźników!
W usprawnieniu pracy magazynu pomogą Ci również analizy rozmaitych wskaźników. Wśród tych, na które warto zwrócić uwagę, wymienić można np. wskaźniki kosztów czy wskaźniki wydajności. Ich obserwacja pozwoli Ci ustalić, które wymiary funkcjonowania magazynu wymagają optymalizacji.