Produkowanie towarów jest tylko jedną stroną łańcucha dystrybucji, na którego drugim końcu znajdują się klienci. Aby cały proces przebiegał sprawnie i szybko, konieczne jest wprowadzenie pewnych zasad. Logistyka dystrybucji trzyma pieczę nad całą procedurą, wpływając na ilość produkowanych dóbr, w zależności od popytu. Warto poświęcić trochę czasu i pieniędzy na wprowadzenie zasad, które w efekcie przyniosą oszczędności i zapewnią płynność finansową.
Logistyka dystrybucji w stronę klienta
Firmy starają się dostarczać swoje produkty najszybciej jak to możliwe. Takie są bowiem wymogi rynku, na którym rządzą klienci. A ci nie lubią czekać. Dlatego warto wprowadzić logistykę dystrybucji w modelu cross-docking, który będzie w stanie kontrolować zapotrzebowanie na dane produkty. Dzięki temu możesz zapomnieć o przepełnionych magazynach, w których czekają wyprodukowane dobra, będące zamrożeniem Twojego kapitału. Wytwarzając tyle, ile trzeba, sprzedajesz od razu i możesz zrezygnować z hal magazynowych.
Logistyka w stronę firmy
Współcześnie logistyka dystrybucji nie obejmuje jedynie tej strony, w której wyprodukowany towar dostarczany jest do klienta. Obecnie coraz więcej firm przyjmuje w ten sposób materiały potrzebne im do pracy, bez magazynowania ich w kosztownych przestrzeniach. Produkty dostarczane są częściej, za to w mniejszych ilościach, a logistyka czuwa, by wszystko przebiegało bez zakłóceń. Opóźnienia nie są wskazane, mogą bowiem prowadzić do zatrzymania produkcji, a na to już nikt nie może sobie pozwolić. Dlatego odpowiednio wykwalifikowany personel, który trzyma rękę na pulsie, może przynieść Twojej firmie olbrzymie oszczędności.
Logistyka i jej wpływy
Cały proces, jakim jest logistyka dystrybucji, nie mógłby przybiegać sprawnie bez odpowiednich narzędzi. I nie chodzi tu jedynie o kadrę, ale także o maszyny i urządzenia niezbędne do magazynowania. Pod jednym pojęciem mieści się obecnie także gospodarka opakowaniami i materiałami oraz obsługa klienta. Wszystko to wywiera wpływ na koszty produkcji oraz na cenę finalną, jaką zapłaci kupujący. Kontrola nad całością wiąże się z optymalizacją procesów, co przynosi zysk wszystkim stronom biorącym w nim udział.