Na czym polega metoda Just In Time i jak można nią usprawnić produkcję?

Spośród metod zarządzania produkcją i koncepcji związanej z magazynowaniem i logistyką metoda Just In Time jest jedną z najpopularniejszych. Jakie są jej założenia i co można dzięki niej uzyskać?

 

Dokładnie na czas

Polskie tłumaczenie metody Just in Time to „dokładnie na czas”. Odnosi się do podstawowego założenia tej metody, czyli dostarczenia materiałów dokładnie w momencie, kiedy są potrzebne do procesu produkcyjnego. Jej założenia zostały zastosowane już w latach ’50 XX wieku i są stosowane w wielkich przedsiębiorstwach, takich jak Toyota lub Ford. Za twórcę koncepcji uznaje się Japończyka, Kiichiro Toyodę.

 

Najważniejsze elementy podejścia JIT

Zarządzanie produkcją staje się efektywne dzięki wprowadzeniu kilku ważnych działań. Proces produkcyjny musi być dobrze poznany, żeby móc je z sukcesem wdrożyć i działać zgodnie z metodą Just In Time. Przede wszystkim serie produkcji powinny być możliwie krótkie. W dalszej kolejności należy skrócić łańcuch dostaw i zoptymalizować dostawy. Trzeba dokonać tego tak, żeby zapasów nie trzeba było magazynować długo lub w dużej ilości, a także żeby nie pojawiały się okresy oczekiwania na materiały lub potrzebne produkty. Takie postępowanie pozwoli na redukcję zapasów znajdujących się w magazynie. W JIT zakładane jest zaspokajanie indywidualnych potrzeb klientów przez udoskonalanie produkcji masowej.

Metoda Just In Time sprawdza się w wielu branżach i pozwala na optymalne wykorzystanie umiejętności pracowników. Dzięki wnikliwej analizie całego procesu wytwarzania i zapotrzebowania na materiały można także poprawić jakość produkcji. Towary są produkowane dokładnie w takiej ilości, jaka jest potrzebna, zmniejsza się ryzyko utraty wartości surowców i gotowych produktów. Koncepcja „w czas” wymaga zaangażowania różnych działów, jednak najbardziej zaangażowana jest logistyka i magazyn.

 

Zalety wprowadzenia metody Just In Time

Dzięki wprowadzeniu tej koncepcji można zyskać wiele. Przede wszystkim można minimalizować koszty magazynowania i przechowywania zapasów. Niezwykle ważne w wielu dziedzinach przemysłu jest ograniczenie marnotrawstwa zasobów oraz obniżenie strat w całym systemie logistycznym. W ten sposób można także zmniejszyć koszty związane z przemieszczaniem samych surowców, półfabrykatów, a także gotowych produktów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl