Papier toaletowy możesz obecnie kupić w praktycznie każdym sklepie. Nie powinno to nikogo dziwić – to produkt równie potrzebny, co chusteczki higieniczne, patyczki do uszu czy środki do mycia. A należy zaznaczyć, że ten artykuł higieniczny jest dostępny w różnych wariantach. Możesz więc wybrać jego kolor, długość, grubość, a nawet zapach. Jak jednak przebiega produkcja papieru toaletowego? Dowiesz się o tym z naszego artykułu!
Czego używa się do produkcji papieru toaletowego?
Nie powinno być dla Ciebie zaskoczeniem, że każdy papier toaletowy wytwarzany jest z włókien roślinnych, a te zbudowane są z celulozy. Jest to więc ten sam składnik, którego używa się do produkcji zwykłego papieru. Celulozę bierze się zaś z różnorakich roślin – może to być jodła, świerk, topola, a nawet trzcina lub zboże. Warto jednak zaznaczyć, że w omawianym procesie wykorzystuje się również surowce wtórne. Istnieje jednak różnica między papierem toaletowym, który powstał z czystej celulozy, a tym stworzonym przy użyciu makulatury.
Produkcja papieru toaletowego. Jaki surowiec jest lepszy?
Jeśli do produkcji papieru toaletowego zostanie wykorzystany ten pierwszy składnik, to otrzymany produkt będzie nie tylko bardzo miękki, ale również wytrzymały. Artykuły stworzone z makulatury są za to bardziej ekologiczne. Dlaczego? Ponieważ do ich wytworzenia nie wykorzystuje się żadnych chemicznych dodatków, co przyczynia się do ochrony środowiska. Korzystając z tego sposobu unika się także niepotrzebnej wycinki drzew. Musisz jednak wiedzieć, że papier z makulatury jest gorszej jakości.
Jak wygląda produkcja papieru toaletowego?
Produkcja papieru toaletowego podzielona jest na kilka etapów. Na początku tworzy się masę papierniczą. Jak to się dzieje? Celulozę po prostu rozcieńcza się w wodzie. A gdy już potrzebna zawiesina zostanie stworzona, to musi ona trafić do kadzi. Tam poddawana jest procesowi spilśniania, co oznacza, że tworzona jest z niej zwarta masa. Warto wspomnieć, że na tym etapie nasz produkt jest również mielony i oczyszczany ze wszystkich zbędnych elementów.
Co dzieje się dalej? Pulpa papiernicza jest osuszana z całej wody, aby przygotowywany artykuł był jak najbardziej suchy. Dopiero wtedy może zostać zmierzony, a następnie podzielony na duże rolki. W warstwownicy papier toaletowy jest zaś dzielony na mniejsze części. Ostatnie etapy przewidują nadanie mu konkretnego zapachu, wyglądu oraz koloru. Na koniec papier toaletowy umieszcza się w opakowaniu zbiorczym i wysyła do sklepów.